5 C
İstanbul
14 Ocak 2021 - Perşembe
Ana Sayfa Dijital Pazarlama Online Marketing Terimleri Nelerdir?

Online Marketing Terimleri Nelerdir?

Online Marketing Terimleri Nelerdir?

Online satış terimlerinin anlamları, internet üzerindeki sistemlerin İngilizce temelli olması sebebiyle özel olarak öğrenilmelidir. Çevrimiçi pazarlama anlamına gelen online marketing terimi, kendi dünyasında ürün kıyaslamasından satış aşamalarına kadar farklı terimler bulundurur. Bu terimlerin tamamı yabancı dillerde olduğundan çevrimiçi satış işine girmeden önce bu terimlerin öğrenilmesi gerekir.

Online Marketing Terimlerinden ‘A/B Testi’ Ne Anlama Gelir?

A/B testinin anlamı, birbirine benzer ve aynı türde görev yapan iki öğenin performans yönünden kıyaslanmasıdır. Hangi ürünün daha iyi performans gösterdiği bilgisi, e- postalar, arama sonuçları, sayfalarda aramalar ve CTA’lar incelenerek öğrenilir.

 Online Marketing Terimlerinden ‘Adwords’ Ne Anlama Gelir?

Adwords teriminin tanımı, Google arama motoru tarafından düzenlenen sonuçların hangi mantık çerçevesinde sıralandığına ilişkin verilerdir. Adwords bilgisine sahip olmak, aramalar yapılırken sizinle ilgili anahtar kelimeleri kullanan müşterilerin, sizin sayfanızı üst sıralarda görmesine imkan sağlar. Reklamları, organik arama sonuçları ve aramaların üst sıralarında yer alan yüksek bütçeli sonuçları, arama sırasında karşınıza belirli bir sıra ile çıkaran, Adword’tur.

Affilite Marketing Ne Anlama Gelir?

Affilite marketing teriminin anlamı bloggerlerin ya da İnfluencerlerin bir markanın bağlantısını vererek yaptıkları satış işlemleridir. Blogger, web sitesinin bağlantısını vererek müşterileri bu bağlantıya yönlendirir. İçeriklerin teması ne olursa olsun, bağlantıyı içeriğe ekleyerek satış başına prim alması anlamına gelir. Bu sayede firma satış yaparken kazanır, blogger de her satıştan kendine pay alır. Burada karşınıza Anchor Text terimi çıkar. Verilen bağlantı, mavi altı çizili olarak bulunur. Linki nitelemek için bu terim kullanılır.

Backlinks Ne Anlama Gelir?

Backlinks teriminin anlamı, bir siteden bir başka siteye verilen yönlendirme anlamına gelir. X sitesine giriş yapıldığında verilen ürün tanıtımlarının sonunda, başka bir site için, ‘Daha fazlası için Y sitesini takip edebilirsiniz.’ Yönlendirmesi bulunuyorsa, burada online marketing terimlerinden Backlinks kullanılıyor demektir. Bu sayede aynı anda birden fazla siteden alışveriş yapabilme, dolayısıyla aynı anda birden fazla sitenin kazanması söz konusu olabilir.

Banner Ads Ne Anlama Gelir?

Banner Ads teriminin anlamı, görsel reklam anlamına gelir. Alakasız bir sitede ortaya çıkan, genellikle kare ya da dikdörtgen bir çerçeve içinde yer alan reklamdır. Sayfanın tam üzerinde yer alabileceği gibi, tam ekran olarak kullanıcının karşısına çıkabilir. Metne gömülü olarak görülen türleri de bulunur. İnternet kullanıcısının daha önceki aramaları göz önüne alınarak ilgili reklamlar verilebileceği gibi, sayfa ile anlaşmalı olarak da reklam verilmesi söz konusudur.

Behavioral Targeting Ne Anlama Gelir?

Behavioral targeting kelimesinin anlamı, kullanıcının daha önceki aramalarının baz alınması olarak açıklanır. Genellikle Banner Ads ile birlikte kullanılır. Çevrimiçi işlemler kaydedilerek kullanıcının ilgi alanına göre reklam gönderilmesi anlamına gelir. Örneğin bir kullanıcı daha önce koşu ayakkabılarını Google üzerinden arattıysa, başka bir sayfaya geçtiğinde ya da Google üzerinde arama yaptıysa, kenarda koşu ayakkabıları ile ilgili reklamlara rastlayabilir. Bu tür reklam, 3  büyük arama motorunda da çıkabilir. 3 büyük arama motorunu tanımlayan terim Bing’dir.

Balck Hat SEO Ne Anlama Gelir?

Black hat SEO kelimesinin anlamı, arama motorlarının algoritmalarını göz önüne alarak sayfanın ön plana çıkarılması anlamına gelir. Anahtar kelimeler kullanmak, metin içine onlien marketing ile ilgili kelimeler yerleştirmek, yorumların spamlanması ya da üste çıkarılması gibi işlemlerle, kullanıcıların web sitesini daha üst sıralarda görmesini hedefleyen taktiklerdir. Google, bu taktiklerin kullanılmasını istemez ve kullanan siteleri cezalandırır. Ancak sitelerin Google algoritmalarını çözmemeleri için de sürekli olarak SEO taktiklerini değiştirir.

- Advertisment -

Popüler

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmenin yapılması sayfa ziyaretçilerinin bağlantılar arasında otomatik geçiş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 301 yönlendirme ile herhangi bir sayfaya yönlendirilmek istenen ziyaretçilerin...

Cisco Switch Temel Komutları

SW1# show version Switch’in konfigürasyonunu görmek için; SW1# show running-config veya kısaca SW1# sh run Switch’in tüm portlarının konfigürasyonunu görmek için; SW1# show interfaces status Switch’in bir portunun konfigürasyonunu görmek için; SW1#...

Game Factory Booster

Pandemiyle geçen neredeyse bir koca yılın ardından görüyoruz ki insanlar eğlence için mobil oyunlara yönelmeye devam ediyor. Dünya çapındaki trendler, tüm oyuncu türlerinde oyun süresi,...

Bilinmesi Gereken Linux Temel Komutları

Linux Komutları                                                                                          İşte temel linux komutları ve kullanımları: pwd komutu pwd komutunu hangi dizinde (klasörde) olduğunuzu bulmak için kullanın. Sonuç olarak, komut size...