4.5 C
İstanbul
14 Ocak 2021 - Perşembe
Ana Sayfa Hosting Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, kullanılacak olan web sitesinin niteliklerinin site ziyaretçilerine en iyi bir biçimde sunulmasını sağlamaktadır. Hosting satın alacaklar için başlıca dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Hosting satın alırken ilk önce sistem üzerinden bir kodlama dili tercihinin yapılması gerekmektedir. İki farklı Hosting firmasından hangisinin seçileceğine bu dile bağlı kalınarak karar verilmektedir.
  • Web sitesi kullanıcılarının hangi ölçüde bir kullanım alanına ihtiyaç duydukları da satın alınacak Hosting tercihlerini belirlemektedir. Küçük bir alan yeterli olurken daha büyük bir kullanım gereksiz masrafa dönüşeceği için satın alınmadan önce dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Web sitesi için ne kadar ziyaretçi olacağının da ön görülmesi doğru Hosting seçiminin yapılması açısından önemlidir. Kalabalık siteler için doğru seçim yapılmadığında site donma ya da yavaşlama gibi problemler içerebilmektedir.
  • Web sitesinin hangi e-postalar üzerinden açılacağı ya da kaç farklı mail adresinin kullanılacağı da belirleyici olan bir diğer faktör olarak bilinmektedir.

Hosting Seçimlerinde Alan Önemli Midir?

Hosting seçimlerinde alanın önemi, web sitesinin hızlı ve kaliteli bir biçimde işlemesine yönelik olmaktadır. Alan denilen kavram site içerisinde hangi tür verilerin ne kadar yer kaplayacağına göre değişkenlik göstereceği için en uygun alan türlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Web sitesi içerisinde ağırlıklı olarak fotoğraf ya da video kullanılması Hosting seçimlerinde geniş alanların tercih edilmesini zorunlu kılarken forum ya da blog gibi site içeriklerinde geniş alanlar tercih edilmese de hızlı kullanım sağlanabilmektedir.

Site Trafiğine Göre Hosting Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Site trafiğine göre Hosting seçimlerinin yapılması, kullanıcılar açısından sitenin tercih edilmesini sağlayacak önemli bir faktördür. Yeni açılan web sitelerinde kullanıcı trafiği yoğun olmadığı için herhangi bir problem ile karşılaşılmazken trafiğin yoğun olduğu sitelerde yavaşlama söz konusu olabilmektedir.

Hosting seçimleri yapılırken web sitesinin doğru bir biçimde analiz edilmesi ve beraberinde hitap edilecek kitlenin de çoğunluğuna ilişkin bir ön görü sunulması gerekmektedir. Bu sayede siteler hızlı ve kullanışlı bir biçimde sektör içerisinde yerini alacak ve daha geniş kitlelere daha nitelikli bir biçimde ulaşabilecektir.

Hosting Seçimleri Veri Tabanına Göre Farklılaşır Mı?

Hosting seçimlerinin veri tabanına göre farklılaşması, Hosting firmalarının sunmuş olduğu içerikler ile belirlenmektedir. Windows ve Linux Hosting firmaları farklı veri tabanları ile çalışmakta olduğu için öncelikli olarak veri tabanı seçimlerinin yapılması gerekmektedir.

PHP siteleri için MySQL veri tabanı kullanımı gerekli görüldüğü için buna uygun bir Hosting seçimi yapılırken; ASP veri tabanları için MsSQL içeren bir Hosting firmasının tercih edilmesi gerekmektedir.

Veri tabanı göz önünde bulundurulmadan yapılmakta olan seçimlerde doğru kullanım sağlanamamakta ve istenen performanslara ulaşılamamaktadır. Bu nedenle öncelikle veri tabanı belirlenmeli ardından Hosting firmalarının özelliklerinin araştırılması gerekmektedir.

Hosting Seçimlerinde E-mail Sayısı Önemli Midir?

Hosting seçimlerde e-mail sayısı doğrudan hangi firmadan Hosting alınacağını belirlemektedir. Linux Hosting dahilinde tek bir mail adresi üzerinden sunucu işlemleri yapılırken Windows Hosting satın alanların farklı maillerden de kullanım olanakları bulunmaktadır.

E-mail kullanımında hangi platformun tercih edileceğinin yanı sıra web sitesinin kaç mail adresi üzerinden kullanılacağı da önemli bir konu olarak bilinmektedir. Bu nedenle Hosting satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da e-mail kullanımının gerekliliği olarak bilinmektedir.

Hosting firmaları olarak bilinen Windows ve Linux, amaç olarak aynı hizmeti sunmuş olsalar da hedef ve içerik bakımından farklılaşabilmektedirler. Bu nedenle web sitesi kurulumu yapacak olanların detaylı incelemelerden sonra Hosting satın almaları daha iyi bir sonuca ulaşmaları açısından önemli olmaktadır.

- Advertisment -

Popüler

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmenin yapılması sayfa ziyaretçilerinin bağlantılar arasında otomatik geçiş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 301 yönlendirme ile herhangi bir sayfaya yönlendirilmek istenen ziyaretçilerin...

Cisco Switch Temel Komutları

SW1# show version Switch’in konfigürasyonunu görmek için; SW1# show running-config veya kısaca SW1# sh run Switch’in tüm portlarının konfigürasyonunu görmek için; SW1# show interfaces status Switch’in bir portunun konfigürasyonunu görmek için; SW1#...

Game Factory Booster

Pandemiyle geçen neredeyse bir koca yılın ardından görüyoruz ki insanlar eğlence için mobil oyunlara yönelmeye devam ediyor. Dünya çapındaki trendler, tüm oyuncu türlerinde oyun süresi,...

Bilinmesi Gereken Linux Temel Komutları

Linux Komutları                                                                                          İşte temel linux komutları ve kullanımları: pwd komutu pwd komutunu hangi dizinde (klasörde) olduğunuzu bulmak için kullanın. Sonuç olarak, komut size...