17.4 C
İstanbul
25 Ekim 2020 - Pazar
Ana Sayfa Seo SEO Sıralamasını Etkileyebilecek Önemli Faktörler

SEO Sıralamasını Etkileyebilecek Önemli Faktörler

SEO sıralamasını etkileyen etkenler hakkında bilgi sahibi olmak, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesini ve yerini korumasını sağlamak için oldukça önemlidir. SEO sıralaması çalışmaları, sitenin arama motoru ile uyumlu hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede web sitesi arama motorunda üst sıralarda yer alabilmektedir.

SEO sıralamasında değişikliğe neden olabilecek birçok farklı etken bulunmaktadır. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının temel amacı, kullanıcıların beklentilerini karşılamak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. Bu kapsamda SEO sıralamanızı etkileyecek en önemli faktörler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • İçerik kalitesi
  • Site hızı
  • Güncellik
  • Güvenilirlik
  • Arıza süreleri

Web Sitesinde Sunulan İçeriklerin Kalitesi  

İçerik kalitesi, SEO sıralaması için yaptığınız çalışmalarda dikkate almanız gereken ilk noktadır. İçeriklerinizin kopya olması, kullanılan anahtar kelime ile uyuşmaması, içeriğin kullanıcıların aramalarına yanıt vermemesi ve daha pek çok etken Google sıralamanızı değiştirmektedir. Bu nedenle özgün ve kaliteli içerikler sunmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Web Sitesi Hızı

Web sayfası hızı, arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır. Arama motorları, kullanıcılara en iyi dijital deneyimi yaşatmak için en kaliteli sonuçları göstermeye çalışmaktadır. Bu nedenle site hızınızın düşük olması ve sitenize erişimin zor olması, arama motoru sıralamasında erişilebilir sitelerin altında yer almanıza neden olacaktır.

Web Sitesinin Güncelliği

Web sitesinin güncellenmesi, arama motorları için sitenin aktif olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle sitenizi hazırladıktan sonra olduğu gibi bırakmak yerine geliştirmeye devam etmeniz gerekmektedir. SEO çalışmalarını takip etmek, içerik sunmaya devam etmek gibi hamleler SEO sıralaması için önemli hamlelerdir.

Web Sitesinin Güvenilirliği

Güvenilir web sitesi, arama motorunda ilk sıralarda yer alabilmek için önemli olan bir diğer faktördür. Yalnızca kullanıcılar değil, kullanıcılara en iyi internet ortamını sunmak için çalışan arama motorları da güvenilir siteleri tercih etmektedir. Bu nedenle sitenizin güvenilirlik konusundaki itibarı, arama motoru sıralamanızda değişikliklere neden olabilmektedir. Günümüzde yalnızca e-ticaret siteleri değil, tüm web siteleri SSL sertifikası kullanarak güvenilir site imajı çizilmektedir.

Güvenilirlik kapsamında atmanız gereken bir diğer adım ise gizlilik politikası ve hizmet şartları gibi sayfalara sitenizde yer vermeyi unutmamaktır.

Web Sitesinin Arıza Süreleri

Web sitesinin kapalı kalma süresi, Google sıralamalarına etki etmektedir. Arama motorları sitenize ulaşırken devamlı sorun yaşadığında sitenizi kapalı olarak algılamaktadır. Bu durum ise SEO sıralaması noktasında sıkıntıya neden olmaktadır.

 

- Advertisment -

Popüler

Google Trend Nedir?

Google Trend Nedir? Hangi Analizleri Gerçekleştiriyor? Google trend, yaptığı analizler hakkında detay verilirken, servisin, Google arama motoru üzerinde hedeflenen kelimelerin aranma hacmini gösteren bir sistem olduğuna,...

MSSQL ve MYSQL Nedir?

MSSQL ve MYSQL Nedir? MSSQLve MYSQL veri tabanları, tüm modern web platformlarında önemli bir işleve sahiptir. Kurumsal hosting hizmetleri almak isteyen firmalar veya bireysel müşterileri...

Domain Süresi Dolunca Başkası Kapabilir Mi? Bu Süre Ne Kadar?

Domain Süresi Dolunca Başkası Kapabilir Mi? Bu Süre Ne Kadar? Domain süresi dolunca başkasına geçmesi, sistem dahilinde mümkün olmaktadır. Fakat site sahipleri için bu durum...

Bulut Sunucu vs Dedicated Sunucu

Bulut Sunucu vs Dedicated Sunucu Cloud hosting ve dedicated hosting farklılıkları web dünyasında her zaman sık sık tartışılan konuların başında gelmektedir. Çünkü web projenizin altyapı ihtiyaçlarını...