4.5 C
İstanbul
14 Ocak 2021 - Perşembe
Ana Sayfa Seo SSL Sertifikası SEO

SSL Sertifikası SEO

SSL sertifikasının SEO çalışmalarına etkisi, web sitesi sahipleri için incelenmesi gereken konulardan birisidir. SSL sertifikası yani “Güvenli Soket Katmanı” site ziyaretçilerinin kişisel verilerinin güvenliğini sağlamaktadır. SSL ile kullanıcı ve sunucu arasında bir şifreleme sağlanmaktadır. Bu sayede kullanıcı bilgilerine 3. kişilerin erişimi engellenmektedir.

Arama motorları, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için devamlı olarak kendini geliştirmekte ve güncellemektedir. Bu kapsamda başta Google olmak üzere tüm arama motorları kullanıcıların güvenlik ihtiyacını karşılamak adına yeni parametreler öngörmektedir. Bu parametrelerden birisi ise SSL sertifikası sahibi olmak yani “güvenli” bir site olarak anılmaktır. Google’ın arama motoru sonuç sıralamasını belirleyen 200 faktörden birisi, SSL sertifikasıdır.

SSL Sertifikasının Arama Motoru Sıralamasına Etkisi

SSL sertifikasının arama motoru sonuçlarına etkisi, web sitesi sahiplerinin gözünde SSL sertifikasının değerini arttırmaktadır. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları için SSL sertifikası, arama motorunda yükselmenizi sağlayacak parametrelerden birisidir. SSL sertifikası sahibi olmayan yani “güvenli değil” ibaresine sahip web siteleri, arama motorlarında üst sıralarda yer almamaktadır. Bu durumun en önemli nedeni arama motorlarının kullanıcılarına mükemmel kullanıcı deneyimi sunmak istemesidir.

SSL Sertifikasının Site Trafiğine Etkisi

SSL sertifikasının ziyaretçi trafiğine etkisi bu kapsamda dikkate alınması gereken bir diğer önemli konudur. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi SSL sertifikası arama motorundaki sıralamanızı doğrudan etkilemektedir. Bu sayede kullanıcıların sayfanıza ulaşması kolaylaşmaktadır.

Bunun yanında SSL sertifikası sahibi olan sitelerin “güvenli” olarak tanımlanması, ziyaretçilerin sitenize güvenmesini sağlamakta ve bu sayede ziyaret süresini uzatmaktadır. İnternet kullanıcılarının bilgi hırsızlığı olacağı endişesiyle güvenli olmayan sitelere girmeyi tercih etmediği veya bu sitelerde az vakit geçirdiği bilinmektedir. Bu açıdan SSL sertifikasının web sitesinin trafiğini de doğrudan etkilediğini söylemek gerekmektedir.

SSL Sertifikasının Kullanıcı Tercihlerine Etkisi

SSL sertifikasının ziyaretçi tercihlerine etkisi, konuya ilişkin incelenmesi gereken bir diğer önemli konudur. Ziyaretçilerin güvenli olmayan siteleri kullanmayı tercih etmemesinin yalnızca site trafiğini ve arama motoru sıralamasını değil, ürün ve hizmet satışlarını da doğrudan etkilediği bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar internet alışverişlerinde güvenli olmayan sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmeme oranının %84 olduğunu göstermektedir. Güvenli olmayan bir siteden istenen kart bilgilerinin kullanıcılarda bilgilerin ele geçirileceği endişesine neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle e-ticaret siteleri için SSL sertifikası olmazsa olmaz niteliğindedir.

Yalnızca SSL sertifikası, arama motoru sıralamasında en üst sıralarda yer almak için yeterli değildir. Google arama motorunun, arama motoru sıralamasının belirlerken kullandığı 200 farklı kriteri bulunmaktadır. Bununla birlikte SSL sertifikası sahibi sitelerin arama motoru sıralamasında çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

- Advertisment -

Popüler

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmenin yapılması sayfa ziyaretçilerinin bağlantılar arasında otomatik geçiş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 301 yönlendirme ile herhangi bir sayfaya yönlendirilmek istenen ziyaretçilerin...

Cisco Switch Temel Komutları

SW1# show version Switch’in konfigürasyonunu görmek için; SW1# show running-config veya kısaca SW1# sh run Switch’in tüm portlarının konfigürasyonunu görmek için; SW1# show interfaces status Switch’in bir portunun konfigürasyonunu görmek için; SW1#...

Game Factory Booster

Pandemiyle geçen neredeyse bir koca yılın ardından görüyoruz ki insanlar eğlence için mobil oyunlara yönelmeye devam ediyor. Dünya çapındaki trendler, tüm oyuncu türlerinde oyun süresi,...

Bilinmesi Gereken Linux Temel Komutları

Linux Komutları                                                                                          İşte temel linux komutları ve kullanımları: pwd komutu pwd komutunu hangi dizinde (klasörde) olduğunuzu bulmak için kullanın. Sonuç olarak, komut size...