4.1 C
İstanbul
14 Ocak 2021 - Perşembe
Ana Sayfa Ssl Web Siteniz İçin SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

Web Siteniz İçin SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

 

Web Siteniz İçin SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

Web siteniz için SSL sertifikasının önemi, sitenin güvenli olması ve site kullanıcılarına bu güvenlik durumunun beyan edilmesi ile ilgilidir. Google tarafından ilan edilen bir duyuruya göre SSL sertifikası kullanmayan web siteleri güvenli olmadıkları gerekçesiyle kullanıcılara açıklanacak ve bu durum da site kullanıcılarının kazançlarını olumsuz anlamda etkileyecektir.

SSL sertifikası, özellikle satış yapılan sitelerde güvenli bir ödeme sisteminin sunulması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle Google tarafından da müşterilerin güvenliğinin sağlanması adına SSL sertifikası zorunlu tutulmaktadır.

SSL sertifikasına sahip olan sitelerde ağlanan algoritma nedeniyle verilerin çalınması engellenmektedir. Bu sayede herhangi bir ödeme adımında kart bilgilerinin çalınması gibi durumlarla da karşılaşılmasının önüne geçilmektedir.

SSL Sertifikasında Hangi Çeşitler Bulunur?

SSL sertifikası çeşitleri, siteler bazında değişiklik göstermektedir. Her sitenin farklı bir yoğunluğu olması nedeniyle kullanılan SSL sertifikalarının da özellik bakımından farklılaşması beklenmektedir. Üç farklı SSL sertifikası olmakla birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

  • DV SSL: Domain Validated olarak da adlandırılmakta olan bu sertifika temel özellikleri barındıran sertifika türüdür. Temel ve çok yoğun hizmet vermeyen sitelerde tercih edilebilirken site trafiği yoğun olanlar için daha kapsamlı olan diğer sertifikalar gerekli görülmektedir.
  • OVL SSL: Organization olarak bilinmekle birlikte site sahibi olanlardan ticari faaliyetlerine yönelik sicil belgelerinin doğrulanma talebi alınmaktadır. Bu nedenle ticari faaliyetleri sürdüren web siteleri için fayda sağlamaktadır.
  • EV SSL: Extended olarak bilinen bu sertifika ise en üst düzey güvenlik tedbirleri sunan sertifikadır. Kullanıcıların siteye olan güvenini de arttıracağı için sitenin daha çok tercih edilmesini sağlayabilmektedir.

Hangi Alanlarda Hangi Sertifikalar Seçilir?

Sertifikaların kullanım alanları, işletmenin büyüklük ölçeğine göre değişiklik göstermektedir. Standart olarak bilinen sertifikalar genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin güvenliğinin sağlanması için kullanılmaktadır.

SSL sertifikası içerisinde orta ölçekli olmasına rağmen büyüme kaydeden işletmeler için önerilen sertifika ise Wildcard sertifikasıdır. Hızlı büyüme ile oluşacak güvenlik açığının önlenmesini sağlamaktadır.

Multi domain olarak bilinen sertifika ise en kapsamlı olan içeriği sunduğu için bir işletmenin birden fazla alanına dair koruğuma sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir. Her sistem içerisinde güvenlik tehditlerini önleyecek alt yapıya sahiptir.

SSL Sertifikası Hangi Avantajları Sunar?

SSL sertifikasının sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Öncelikli olarak sitenin güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmakta ve beraberinde müşterilerin de bu güvenlikli siteyi tercih etmelerini sağlamaktadır.
  • Kimlik doğrulama adımları sayesinde hem müşterilerin hem de site sahiplerinin kişisel bilgileri koruma altına alınmaktadır.
  • Müşterilerin güvenli alışveriş yapmalarını sağlayacak alt yapıyı sunması nedeniyle daha geniş kitlelere hitap edilmesini sağlamaktadır.
  • Güvenli site statüsü kazandırdığı için özellikle arama motorlarında ilk sıralarda yer alan web siteler içerisinde yer almaya yardımcı olmaktadır.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL Sertifikası almak için hosting adresi üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Site içerisinde SSL sertifikasına dair hemen her seçenek yer almakta site sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda hangi sertifikayı almak isterlerse seçim yapmalarına olanak sunulmaktadır.

SSL sertifikası almak isteyen şirket sahiplerinin web sitelerinde güvenli alışveriş yapılmasını sağlayacakları için mümkün olan en güvenlikli sertifikayı almaları önerilmektedir. Bu sayede müşterilerinin güvenli alışveriş yapmaları sağlanırken beraberinde sitenin de kazanç oranları artmaktadır.

SSL Sertifikası almak isteyen işletme sahiplerinin isteğe bağlı olarak ilerleyen zamanlarda sertifika türlerini değiştirme olanakları bulunmaktadır. Bunun için de aynı sistem üzerinden satın alma işlemlerinin gerekli adımların takip edilmesi ile yapılması gerekmektedir. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra siteye güvenli ibaresi hızlı bir biçimde yerleştirilmektedir.

- Advertisment -

Popüler

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmenin yapılması sayfa ziyaretçilerinin bağlantılar arasında otomatik geçiş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 301 yönlendirme ile herhangi bir sayfaya yönlendirilmek istenen ziyaretçilerin...

Cisco Switch Temel Komutları

SW1# show version Switch’in konfigürasyonunu görmek için; SW1# show running-config veya kısaca SW1# sh run Switch’in tüm portlarının konfigürasyonunu görmek için; SW1# show interfaces status Switch’in bir portunun konfigürasyonunu görmek için; SW1#...

Game Factory Booster

Pandemiyle geçen neredeyse bir koca yılın ardından görüyoruz ki insanlar eğlence için mobil oyunlara yönelmeye devam ediyor. Dünya çapındaki trendler, tüm oyuncu türlerinde oyun süresi,...

Bilinmesi Gereken Linux Temel Komutları

Linux Komutları                                                                                          İşte temel linux komutları ve kullanımları: pwd komutu pwd komutunu hangi dizinde (klasörde) olduğunuzu bulmak için kullanın. Sonuç olarak, komut size...