5 C
İstanbul
15 Ocak 2021 - Cuma
Ana Sayfa Sunucu Dedicated Server

Dedicated Server

Dedicated Server

Dedicated sunucular, tek bir kullanıcı ya da şirket için kullanıma ayrılmış olan, paylaşımsız web sunucusu olarak tanımlanmaktadır. Dedicated Server’ın kullanma hakları sadece tek bir şirkete ya da tek bir kullanıcıya ait olmaktadır. Dolayısıyla pek çok açıdan paylaşımlı sunuculardan farkı olan Dedicated Server çeşitleri, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dedicated Server’ın Türkçe karşılığını “paylaşımsız fiziksel sunucu” şeklinde yapmak mümkündür.

Dedicated Server Nedir?

Paylaşımsız sunucu olarak da bilinen Dedicated Server’lar, tek bir kişiye ya da firmaya ayrılmıştır. Bu sunucu üzerinde paylaşımlı sunucularda sık görüldüğü gibi başka bir kişi ya da şirkete ait veriler barındırılmamaktadır. Sunucunun disk alanı, RAM ve işlemcisi sadece tek bir kişiye ya da firmaya ayrılmaktadır. Özellikle web sektöründe site trafik hacmi yüksek olan yani siteye çok sık ziyaretçi gelen web siteleri için Dedicated Server kullanımı ideal olmaktadır.

Bunun yanı sıra verilerinin paylaşımlı sunucularda yer almasını istemeyen kurumsal firmalar da iş kapasiteleri ve hacimleri doğrultusunda Dedicated Server sunucularını tercih etmektedir. Bu durumun sebebi ise Dedicated Server sayesinde firma ya da kişilerin sunucu üzerinde istedikleri gibi değişiklik yapabilmeleridir. Ayrıca yüksek trafik hacmi olan web sitelere sahip firmalar, Dedicated Server sayesinde yüksek performans elde edebilmektedir.

Dedicated Server Ne İşe Yarar?

Dedicated Server işlevi bakımından oldukça avantajlıdır. Sunucunun bütün saklama hacmi, tek bir firmaya ve ya kişiye ait olduğu için veri depolama ve barındırma alanında sıkıntı yaşatmamaktadır. Ayrıca Dedicated Server sahibi olarak seçtiğiniz sunucunun barındırma alanını kendi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Web site trafiğinin yüksek olması halinde, paylaşımlı sunucuların site sahiplerine belirli bir trafik kapasite sunabildiği için sorun yaşattığı görülmektedir.

Başka bir deyişle, site trafiği yüksek olan web sitelerinde Dedicated Server yerine paylaşımlı sunucu seçilirse, sitenin kısa süreli çalışmama veya site açılış hızında yavaşlama gibi problemler de ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden paylaşımlı sunuculara kıyasla çok daha kararlı ve stabil çalışma performansı ortaya koyan Dedicated Server çeşitleri, firmalara ya da bireysel kullanıcılara çok daha etkili bir performans sunabilmektedir. Ayrıca veri güvenliği bakımından da paylaşımsız sunucuların ne kadar avantajlı olduğunu görmemek mümkün değildir.

Dedicated Server Türleri Nelerdir?

Dedicated Server çeşitleri, bir paylaşımsız sunucudan talep edilen performansa göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlar arasında öne çıkan Dedicated Server türleri şunlardır:

  • Temel Dedicated Serverlar
  • Yüksek performanslı Dedicated Serverlar
  • Bant genişliği odaklı Dedicated Server
  • Uygulama odaklı Dedicated Server
  • Veri tabanı odaklı Dedicated Server

Her Dedicated Server çeşidinin kullanım amaçları ve paylaşımsız sunucudan beklenen performansa göre farklı işlevsel özellikleri bulunmaktadır. Örneğin veri tabanı odaklı Dedicated Serverlarda MySQL yada MSSQL gibi veri tabanları üzerinde çalışma yapanlar için özelleştirilmiş özellikler yer almaktadır. Veri tabanları üzerinde çalışmak yüksek performanslı sistem gerektirdiği için bu beklentisi olan firma ya da bireysel kullanıcılara veri tabanı odaklı paylaşımsız sunucular tavsiye edilmektedir.

Dedicated Server’ı Kimler Kullanmalıdır?

Dedicated Server kullanımı, web sitesi sahiplerinin çalışma alanları ve beklentilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin uygulamalar için gerekli olan konfigürasyonların yüksek performanslı çalışabilmesi için Dedicated Server kullanılmalıdır. Bunun dışında veri tabanı üzerinde çalışanlar, canlı yayın yapan ve kendi sunucusunda video barındıran kullanıcılar, daha kaliteli ve etkili bir yayın performansı için Dedicated Server çeşitlerini tercih etmelidir. Veri güvenliğine önem veren firma ya da bireysel kullanıcılar da tercihlerini paylaşımsız sunuculardan yana kullanmalıdır.

 

- Advertisment -

Popüler

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmenin yapılması sayfa ziyaretçilerinin bağlantılar arasında otomatik geçiş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 301 yönlendirme ile herhangi bir sayfaya yönlendirilmek istenen ziyaretçilerin...

Cisco Switch Temel Komutları

SW1# show version Switch’in konfigürasyonunu görmek için; SW1# show running-config veya kısaca SW1# sh run Switch’in tüm portlarının konfigürasyonunu görmek için; SW1# show interfaces status Switch’in bir portunun konfigürasyonunu görmek için; SW1#...

Game Factory Booster

Pandemiyle geçen neredeyse bir koca yılın ardından görüyoruz ki insanlar eğlence için mobil oyunlara yönelmeye devam ediyor. Dünya çapındaki trendler, tüm oyuncu türlerinde oyun süresi,...

Bilinmesi Gereken Linux Temel Komutları

Linux Komutları                                                                                          İşte temel linux komutları ve kullanımları: pwd komutu pwd komutunu hangi dizinde (klasörde) olduğunuzu bulmak için kullanın. Sonuç olarak, komut size...