4.5 C
İstanbul
14 Ocak 2021 - Perşembe
Ana Sayfa Sunucu SMTP Nedir?

SMTP Nedir?

SMTP Nedir?

SMTP’nin açılımı Simple Mail Transfer Protocol olmaktadır. Türkçe karşılığı ise Basit Posta Aktarım Protokolü’dür. SMTP sunucu ile yoğun mail alışverişlerinin gerçekleştirildiği sistemlerdeki yoğunluk hafifletilmektedir. Bir kullanıcının istemcisinin diğer bir kullanıcının mail sunucusuna istek gönderme işlemi SMTP ile olmaktadır. Mail içerisinde istenmeyen bir verinin olup olmadığının kontrol edilmesi sonucunda onay verilmekte ve ardından alıcı kullanıcının mail kutusunda mail gözükmektedir. SMTP; e-posta alışverişinin daha güvenli hale gelmesini sağlamaktadır. SMTP’nin zaman içerisindeki gelişimine bakıldığında; günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan başarılı internet e-posta protokolleri arasından sayılmaktadır.

SMTP’nin Tarihçesi Nedir?

SMTP’nin ortaya çıkışına bakıldığında; SMTP protokolünün ilk kullanılması 1982 yılını bulmuştur. 1960lı yıllar ile beraber farklı yöntemler kullanılırken artık POSTEL firması SMTP protokolünü standart haline getirmiştir ve rfc788 kodu ile duyurulmuştur. POSTEL firmasının sahibi ise; Jonathan Postel olmaktadır. Bir süre sonra ise; Unix BSD bazlı SMTP sunucusu Sendmail aynı kod ile yayınlanmıştır. Açık kaynak kodlu Linux işletim sistemlerinin sunucu hizmetleri daha çok tercih edilmeye başlandığı için zaman içerisinde Sendmail mail aktarım aracısı olarak daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde mail server hizmeti veren yazılımlardan bazıları ise; Exim, Postfix, Qmail, Mail Enable, Microsoft Exchange, Icewarp, hMail gibi yazılımlar olmaktadır.

SMTP İşleyişi Nasıldır?

SMTP çalışma prensibine bakıldığında; üç aşamalı bir işlem modeli ile faaliyet göstermektedir. Bir istemci, gönderen sunucu ve alan sunucu sırası ile çalışmaktadır. İşleyişte ilk önce Outlook, Webmail gibi e-posta istemcisinden gönderilmiş olan e-posta sunucusuna mesaj gönderirken SMTP hizmeti kullanılmaktadır. Sonrasında e-posta sunucusu e-postanın alıcının e-posta sunucusuna gönderilmesi için geçiş hizmeti amacı ile SMTP hizmetini kullanmaktadır. Ardından alıcı sunucu kendisine iletilen e-postayı IMAP ya da POP3 aracılığı ile indirmek için yine Outlook, Webmail gibi e-posta istemcisini kullanmaktadır.

SMTP’nin Kullanım Amacı Nedir?

SMTP’ye ihtiyaç duyulma sebebine bakıldığında; en basit hali ile iki bilgisayar arasında aynı dilin konuşulabilmesi için kullanıldığı söylenebilmektedir. İstemci sunucu, belirli kodlar ile alıcı sunucuya ulaşmaktadır ve ardından onay verilmesi ile işlem gerçekleşmektedir. Masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar ya da mobil cihazlar ile posta kutusundan gönderilmek istenen e-maillerin alıcı adresine ulaştırılabilmesi için SMTP kullanılmaktadır. Bunun için de hesap ve sunucu bilgilerine göre bir SMTP bağlantısı oluşturulmaktadır.

SMTP ve IMAP Ayrımı Nasıl Yapılır?

SMTP ve IMAP farkına bakıldığında; mail istemcisi kullananlar gönderme için SMTP ve alma için IMAP ya da POP ayarlarını yapılandırmaktadırlar. SMTP ile mail iletme, farklı bir sunucu adına iletme, mail yönlendirme gibi işlemleri yapabilmek mümkün olmaktadır. Ancak mail alımı, mailin okunması ya da dizinlenmesi için IMAP protokolü tercih edilmektedir.

SMTP Port Sayısı Kaçtır?

SMTP portu için 3 farklı port ve 2 ayrı güvenlik katmanı kullanılmaktadır. Port numaraları 25, 465 ve 587 olmaktadır. Güvenlik katmanları ise SSL ve TLS’tir. İstemci ve gönderen sunucu arasında en sık tercih edileni ise; SMTP Submission olarak adlandırılan 587 numaralı port ve TLS güvenlik katmanı olmaktadır. 587 numaralı portun kullanım nedeni ise; Türkiye’deki servis sağlayıcılarının spam ile mücadele adına IP bloklarındaki 25 numaralı portu kapatmış olmalarıdır. 25 numaralı portun kapatılması ile beraber Türkiye mail gönderen ülkeler içerisinde gerilemiştir. Mail gönderen ve alan sunucular arasında sıklıkla kullanılanı ise; 25 numaralı port olmaktadır. Güvenlik katman kullanılmamaktadır. İki sunucu arasındaki mail iletiminde güvenlik katmanı kullanılması durumunda ise; SSL ya da TLS kullanılabilmektedir ve kullanılan portun numarası ise 465 olmaktadır.

- Advertisment -

Popüler

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmenin yapılması sayfa ziyaretçilerinin bağlantılar arasında otomatik geçiş yapmalarını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 301 yönlendirme ile herhangi bir sayfaya yönlendirilmek istenen ziyaretçilerin...

Cisco Switch Temel Komutları

SW1# show version Switch’in konfigürasyonunu görmek için; SW1# show running-config veya kısaca SW1# sh run Switch’in tüm portlarının konfigürasyonunu görmek için; SW1# show interfaces status Switch’in bir portunun konfigürasyonunu görmek için; SW1#...

Game Factory Booster

Pandemiyle geçen neredeyse bir koca yılın ardından görüyoruz ki insanlar eğlence için mobil oyunlara yönelmeye devam ediyor. Dünya çapındaki trendler, tüm oyuncu türlerinde oyun süresi,...

Bilinmesi Gereken Linux Temel Komutları

Linux Komutları                                                                                          İşte temel linux komutları ve kullanımları: pwd komutu pwd komutunu hangi dizinde (klasörde) olduğunuzu bulmak için kullanın. Sonuç olarak, komut size...