22.9 C
İstanbul
16 Nisan 2024 - Salı
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaAlan AdıAlan Adı Ne Zaman Boşa Düşer?

Alan Adı Ne Zaman Boşa Düşer?

 Web siteleri için çok önemli bir konumu olan alan adı, belirli bir kullanım süresine sahip olduğu için bu sürenin sonuna gelinmesi halinde düşmektedir. Alan adı düşünce, web sitesi sahibinin kullanım ve kontrolünden çıkacaktır. Bu durumda söz konusu alan adı diğer internet kullanıcıları tarafından da satın almaya açık hale gelecektir. Bu yüzden alan adı boşa düşmesi söz konusu olduğunda web siteleri için ciddi problemlerin meydana geldiğine dikkat çekmek gerekir.

Web siteleri, internet üzerinde kolaylıkla erişilebilir olmak için alan adına ihtiyaç duyarlar. Alan adı marka ve işletmeler tarafından günümüzde hosting firması olarak görev yapan şirketler üzerinden satın alınmaktadır. Hosting firmaları birbirinden farklı paketlerde ve farklı özelliklere sahip alan hosting servisleri ile birlikte web siteleri için uygun fiyatlarla domain ismi yani alan adı kiralaması da yapmaktadır.

Alan Adı Süresi

Hosting firmaları üzerinden satın alınan domain adı, belirli bir süreliğine kiralanmaktadır. Örneği web sitenizi kurarken alan adını 2 yıllık süre için kiralarsanız, bu iki yılın sonuna gelinmesi durumunda alan adı süresi biteceği için boşa düşecektir. Alan adının boşa düşmesi demek diğer kullanıcılar tarafından bu alan adının düşük fiyatlar ile satın alınabileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden web sitesi sahiplerinin çok dikkatli olmaları ve alan adı süresi hakkında hosting firması ile irtibat halinde olup süreci yakından takip etmeleri gerekir.

Alan Adı Süresi Yenileme

Domain adı süresinin boşa çıkmaması için sürenin bitimine yakın bir zamanda firmaların veya markaların alan adı yenilemesi yapmaları gerekmektedir. Alan adları hosting firmaları üzerinden;

  • 1 yıllık
  • 2 yıllık
  • 5 yıllık
  • 10 yıllık

gibi sürelerle kiralanabilmektedir. Bu sürelere dikkat ederek siz de web sitenizin alan adı süresi yenileme işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Hosting firmaları müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sundukları için alan adı süresi içinde yenileme yapmak isteyen müşterilerine avantajlı koşullar sunmaktadır. Aynı zamanda süre bitimine yakın zamanda web sitesi sahiplerini haberdar etmektedir.

- Advertisment -

Popüler